top of page
Projekt bez nazwy (14).png
Szymon Cegiełko

Struktura i kompozycja, czyli jak zbudowana jest Platforma Zakupowa DahliaMatic

Dla firm, które dążą do osiągnięcia sukcesu na konkurencyjnym rynku, kluczowe jest nie tylko posiadanie zaawansowanych narzędzi, ale także umiejętność ich skutecznego wykorzystania. Coraz większa liczba działów w organizacjach otrzymuje personalizowane do ich potrzeb rozwiązania, a nie inaczej jest w przypadku zespołów zakupowych. Tutaj odpowiedzią na złożoność procesów handlowych, rosnącą liczbę dostawców, a także stosy dokumentów do przetworzenia stają się platformy zakupowe B2B.


Zaprojektowanie platformy zakupowej o solidnej strukturze i ergonomicznej kompozycji to kluczowy krok w zapewnieniu użytkownikom efektywnych doświadczeń. Jak podaje raport Dell Technologies „Rola działów zakupów i infrastruktury IT w cyfryzacji firm w Polsce” co trzecia firma (36%) spodziewa się w najbliższych latach obniżenia kosztów z uwagi na cyfryzację procesów wewnętrznych, w tym również zakupowych, a 55% przebadanych firm dostrzega potencjał w digitalizacji łańcucha dostaw.


Korzystanie z platform zakupowych B2B to inwestycja w skuteczność działania firmy oraz w poprawę relacji z partnerami handlowymi. Dlatego coraz więcej organizacji decyduje się na wykorzystanie tych rozwiązań, aby sprostać wymaganiom rynku oraz przyspieszyć procesy zakupowe, w których zaangażowana średnia liczba osób decyzyjnych wynosi aż 10. (Źródło: Raport Dell, „Rola działów zakupów i…”)


Czy platforma zakupowa to przepis na sukces?

Platforma zakupowa B2B to narzędzie, które może pełnić wiele istotnych funkcji w procesie zakupowym. Jednym z kluczowych zadań takiej platformy jest usprawnienie procesu zamawiania i skrócenie czasu potrzebnego na dokonywanie transakcji.


Ponadto, platforma zakupowa B2B umożliwia automatyzację procesów zakupowych poprzez integrację z systemami ERP czy CRM. Dzięki temu firmy mogą zoptymalizować zarządzanie zapasami, kontrolować wydatki oraz monitorować efektywność działań zakupowych.


Dodatkowo platformy zakupowe wspierają firmy w:

  • procesach planistycznych,

  • wytwarzaniu niezbędnej dokumentacji kierowanej do oferentów,

  • komunikacji z oferentami na etapie zapytania oraz podpisania umowy

  • porównywaniu ofert,

  • negocjacji warunków handlowych, płatności i dostaw oraz ceny zakupu,

  • usprawnieniu procesu składania zamówień,

  • poprawie jakości zarządzania relacjami z klientami,

  • dostępie do analityk.



Interfejs użytkownika w środowisku B2B

Pierwszym punktem styczności z platformą zakupową jest interfejs użytkownika (UI). To on odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu efektywnego i intuicyjnego doświadczenia zakupowego dla firm. Jest to startowe miejsce, gdzie użytkownicy dokonują transakcji, przeglądają oferty, zarządzają zamówieniami i analizują dane dotyczące zakupów.


Platformy zakupowe B2B są zaprojektowane tak, aby ułatwiać procesy biznesowe i usprawniać komunikację między dostawcami a odbiorcami. Dlatego interfejs użytkownika musi być przejrzysty, responsywny i łatwy w obsłudze. Użytkownicy powinni mieć łatwy dostęp do potrzebnych informacji oraz możliwość szybkiego znalezienia produktów czy usług spełniających ich wymagania.


Współczesne platformy zakupowe B2B coraz częściej korzystają z zaawansowanych rozwiązań UX/UI, które poprawiają doświadczenie użytkownika. Dzięki personalizacji treści, prostym formularzom zamówień czy inteligentnym systemom wyszukiwania, interfejsy tych platform stają się bardziej przyjazne i efektywne. W tym kontekście Platforma Zakupowa DahliaMatic wyróżnia się jako przykład doskonałego połączenia funkcjonalności z intuicyjnym designem.

Widok interfejsu w Platformie Zakupowej DahliaMatic
Widok interfejsu w Platformie Zakupowej DahliaMatic

Jak zbudowana jest platforma zakupowa?

Platforma Zakupowa DahliaMatic to kompleksowe narzędzie, które umożliwia zarządzanie procesem zakupowym w sposób zorganizowany i efektywny. Składa się z kilku kluczowych elementów, które współpracują ze sobą, aby ułatwić użytkownikom dokonywanie zakupów online. Rozwiązanie to wykorzystywane jest do obsługi szeroko rozumianych procesów zakupowych realizowanych w średnich i dużych organizacjach. W jaki sposób zbudowana jest Platforma Zakupowa DahliaMatic? Składa się ona z kilku gotowych modułów:

  • moduł planowania

Moduł Planowania to narzędzie, które nie tylko usprawnia procesy planowania zakupów, ale przede wszystkim wspiera użytkowników na każdym z jego etapów, tak aby realizowane zamówienia już zawsze były przewidywalne oraz łatwe do skontrolowania i wprowadzenia zmian w dowolnym momencie.  Jest to istotne narzędzie, które wspomaga efektywne wykorzystanie zasobów oraz podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

  • wnioski zakupowe

Narzędzie „wnioski zakupowe” to aplikacja do zgłaszania, śledzenia i zarządzania prośbami o zakup w firmie. Wniosek zakupowy rozpoczyna proces realizacji zakupu. W zależności od potrzeb organizacji, wniosek na Platformie Zakupowej DahliaMatic może powstawać na kilka sposobów, m.in: poprzez formularz lub zapisany szablon użytkownika, z innego systemu w organizacji lub na podstawie zgłoszeń zapotrzebowań z SAP.

  • portal dostawcy

Portal Dostawcy to narzędzie umożliwiające komunikację pomiędzy stronami postępowania zakupowego. Dostawca rejestrując się w portalu wskazuje kategorie zakupowe, w których oferuje swoje usługi, a wypełniona przez niego ankieta rejestracyjna pozwala w łatwy sposób na klasyfikację dostawców. Dzięki temu narzędziu dostawcy mogą przekazywać informacje dotyczące dostępności towarów, terminów dostaw, aktualizacji cen czy zgłaszania reklamacji.

Widok panelu Oceny Dostawców w Platformie Zakupowej DahliaMatic
Widok panelu Oceny Dostawców w Platformie Zakupowej DahliaMatic
  • moduł aukcji elektronicznych

To gotowy moduł Platformy Zakupowej DahliaMatic wspierający działy zakupów na etapie negocjacji wybranych ofert. Kupiec po skonfigurowaniu parametrów aukcji umieszcza ją w Platformie Zakupowej, która dzięki integracji z Portalem Dostawcy automatycznie udostępnia ją oferentom. Wybrani dostawcy otrzymują powiadomienie wraz z danymi dostępowymi do Portalu Dostawcy. Po zakończonej aukcji, złożone ostateczne oferty trafiają na platformę, gdzie Kupujący może je porównać i wybrać najkorzystniejszą.

  • zakupy katalogowe

Dzięki temu narzędziu pracownicy mają dostęp do zróżnicowanej oferty produktowej bezpośrednio z platformy zakupowej swojej organizacji. Zakupy katalogowe usprawniają proces zakupowy, minimalizując czas potrzebny na poszukiwanie odpowiednich dostawców oraz umożliwiając łatwe porównanie opcji dostępnych na rynku.

  • kokpity managerskie

Kokpity menedżerskie to narzędzie informatyczne, które zapewnia kierownikom i menedżerom dostęp do kluczowych wskaźników wydajności (KPI) oraz danych biznesowych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Te interaktywne panele prezentują informacje wizualne w formie grafik, wykresów i tabel, umożliwiając szybkie analizowanie i monitorowanie wyników działalności firmy.



Podsumowanie

Podsumowując, struktura i kompozycja platformy zakupowej są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jej funkcjonalność i skuteczność w obszarze biznesu B2B. Dbałość o odpowiednie elementy oraz integrację modułów sprawiają, że platforma ta staje się niezbędnym narzędziem dla firm dążących do efektywnego zarządzania procesami zakupowymi. Warto podkreślić, że struktura i kompozycja platformy zakupowej B2B są elastyczne i mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdej firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zoptymalizować swoje działania zakupowe.

6 views

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page